Dan E Arking
occupation: researcher
Articles 100
- 2021-10James G. Wilson, Ulrike Peters, JoAnn E. Manson, Sharon L R Kardia, Lesley F Tinker, David C. Glahn, Eimear E Kenny, Braxton D. Mitchell, L. Adrienne Cupples, Elizabeth A Streeten, Xihong Lin, Alisa Manning, Emelia J. Benjamin, Jennifer A. Brody, R. Graham Barr, Amber L Beitelshees, Julie Carrier, Hua Tang, Steven A Lubitz, Patrick T Ellinor, Deborah A Nickerson, Donna Muzny, Mariza de Andrade, Laura J Rasmussen-Torvik, Yii-Der Ida Chen, Buhm Han, Dan Roden, Carolyn J Crandall, Susan Redline, Gonçalo Abecasis, Albert V. Smith, Jerome I Rotter, Kent D Taylor, Tõnu Esko, Themistocles L Assimes, Joshua C Bis, Mark D Chaffin, Daniel I Chasman, Stephanie M Fullerton, Ruth J. Loos, Kathryn L. Lunetta, James B. Meigs, Kari E North, James S. Pankow, Bruce M. Psaty, Christine E. Seidman, Jonathan G Seidman, Jennifer A Smith, Cristen J. Willer, Lisa R Yanek, Paul J. McLaren, Nona Sotoodehnia, Dan E Arking, Cara Carty, Girish N Nadkarni, Xiuqing Guo, Paul L Auer, Eric Boerwinkle, Ulrich Broeckel, Seung-Hoan Choi, Mina K. Chung, Dawood Darbar, Namrata Gupta, Charles Kooperberg, Cathy Laurie, Honghuang Lin, Ani Manichaikul, Gina M Peloso, Toni I Pollin, Carolina Roselli, Joshua Weinstock, Michael C. Zody, Bruce D. Gelb, Sharon Graw, Robert E Gerszten, Merry-Lynn N McDonald, Stephen S Rich, Russell P Tracy, Michael H Cho, James D Crapo, Terri H Beaty, Edwin K Silverman, Michael Y. Tsai, Georgios Papanikolaou, Stephanie M. Gogarten, Brian E Cade, Sarah C Nelson, David Van Den Berg, Donna K Arnett, Kathleen C Barnes, Nicholette D Palmer, Donald W Bowden, Russell P Bowler, Peter J Castaldi, Matthew P Conomos, Jeffrey L. Curtis, Tasha E Fingerlin, Craig P Hersh, Brian D Hobbs, John E Hokanson, Cecelia A Laurie, Patricia A Peyser, Elizabeth A Regan, Kenneth M Rice, Karol Watson, Kayleen Williams, Dandi Qiao, Wonji Kim, Ingo Ruczinski, Ginger A Metcalf, Shannon Dugan-Perez, Stacey Gabriel, Daniel Taliun, Hyun Min Kang, Jonathon LeFaive, Amol C Shetty, Stella Aslibekyan, Lewis Becker, Rebecca L. Beer, John Blangero, James F Casella, Clary B Clish, Brian Custer, Michelle Daya, Dawn L DeMeo, Leslie S Emery, Lukas Forer, Nora Franceschini, Christian Fuchsberger, Soren Germer, Mark T Gladwin, Jill M Johnsen, Barbara A Konkle, Jessica Lasky-Su, Rasika A Mathias, Stephen McGarvey, Julie L. Mikulla, Mollie A Minear, May E Montasser, Courtney G Montgomery, Pradeep Natarajan, Vivien A Sheehan, Marilyn J. Telen, Scott Vrieze, Bruce Weir, Allison Ashley-Koch, Pankaj Qasba, Weiniu Gan, Cashell E Jaquish, Ryan D Hernandez, David M Herrington, Barry Make, Susan K Mathai, Josyf C Mychaleckyj, Heather M Ochs-Balcom, L Keoki Williams, Scott T Weiss, Susan R Heckbert, Timothy A Thornton, Daniel E. Weeks, Jai G Broome, Lisa W. Martin, Caitlin P McHugh, Michael Preuss, Ester Sabino, Vijay G Sankaran, Beverly M Snively, Bertha A Hidalgo, Wen-Jane Lee, François Aguet, Ivana Yang, Erin J Buth, Nicholas Rafaels, Larry Bielak, Jean-Paul P.M. de Vries, James Hixson, Laura Almasy, Juan Peralta, Coleen M Damcott, Alyna T Khan, James A Perry, Rebecca D. Jackson, Patrick McArdle, Shabnam Salimi, Masahiro Kanai, Saori Sakaue, Harsha Vardhan Doddapaneni, Laura Raffield, Jireh Santibanez, Leslie A. Lange, Christine M. Albert, Wendy S. Post, Michael C. Mahaney, Joanne E. Curran, Jeff Haessler, Chao-Hsiung Hsu, Chii-Min Hwu, Ramachandran S. Vasan, Marguerite Ryan Irvin, Ren-Hua Chung, Ravi Duggirala, Harald H. H. Göring, Dhananjay Vaidya, Brian Silver, Esteban Burchard
- 2020-05-05Lisa de las Fuentes, Mary Feitosa, Amy R Bentley, Archie I Campbell, Ching-Yu Cheng, Rajkumar Dorajoo, Fernando P Hartwig, Melissa Richard, Xueling Sim, Mathilde Boissel, Xu Chen, Kaare Christensen, Sarah E Harris, Ilja M Nolte, Harold Snieder, Fumihiko Takeuchi, Erin Ware, Stefan Weiss, Lisa R Yanek, Sven Bergmann, Jennifer Body, Mickaël Canouil, Bruna Gigante, Sami Heikkinen, M. Arfan Ikram, Yize Li, Dave Liewald, Ching-Ti Liu, Jianjun Liu, Lili Milani, Christopher P Nelson, Nicholette D Palmer, Patricia A Peyser, Jerome I Rotter, Igor Rudan, Jennifer A Smith, Alexander Teumer, André Uitterlinden, David R Weir, Wei Zhao, Tõnu Esko, Philippe Froguel, Jost B Jonas, Patrik K E Magnusson, Pedro Marques-Vidal, Pim van der Harst, Claude Bouchard, Vilmundur Gudnason, Caroline Hayward, Bernardo L Horta, Mark Caulfield, Paul Ridker, Adolfo Correa, Kari E North, Daniel I Chasman, Terho Lehtimäki, Patricia B Munroe, Alan B. Zonderman, Michele K. Evans, Brenda Penninx, Andres Metspalu, Salman M Tajuddin, Ruifang Li-Gao, Raymond Noordam, Tamar Sofer, E. Shyong Tai, Albert V. Smith, Daniel Levy, Annette Peters, Jill M. Norris, Carl D. Langefeld, Barry Freedman, Donald W Bowden, Jasmin Divers, Lynne E Wagenknecht, Lawrence F Bielak, Cornelia M. van Duijn, Dennis O Mook-Kanamori, Sharon L R Kardia, Traci M Bartz, Alisa Manning, Yuri Milaneschi, Yii-Der Ida Chen, Ian Deary, Kenneth M Rice, Kurt K Lohman, Thomas W Winkler, Chiea Chuen Khor, Wei Zheng, Tamara B. Harris, Stephen B Kritchevsky, Bruce M. Psaty, Bamidele O Tayo, Helen R Warren, Jessica D. Faul, Terrence E Forrester, Timo A. Lakka, John M Starr, Paul W Franks, Ozren Polašek, David J. Porteous, Tanika N Kelly, Alanna Morrison, Treva K. Rice, Nilesh Samani, Xiao-Ou Shu, Rob M. van Dam, Michael A Province, Marguerite R Irvin, Donna K Arnett, Charles Rotimi, Tuomas O. Kilpeläinen, Nancy Pedersen, Candace M Kammerer, Xiuqing Guo, Leslie J Raffel, Mario Sims, Aldi Kraja, Gregory L Burke, Fang-Chi Hsu, Dhananjay Vaidya, Solomon K Musani, Dan E Arking, Ulrich Broeckel, LifeLines Cohort Study, Charumathi Sabanayagam, Yih Chung Tham, Wen Bin Wei, Mike A Nalls, Eric Boerwinkle, Ioanna Ntalla, Dina Vojinovic, Karen Schwander, Jin Fang Chai, Brigitte Kühnel, Federica Laguzzi, Wanqing Wen, Najaf Amin, Marco Brumat, Janaka de Silva, Yechiel Friedlander, Reedik Mägi, Stephen Sidney, Melanie Waldenberger, Jian-Min Yuan, Christian Gieger, Norihiro Kato, Rainer Rauramaa, W James Gauderman, Jean-Paul P.M. de Vries, Charles Tzu-Chi Lee, Yldau van der Ende, Franco Giulianini, Karin Leander, Woon-Puay Koh, Leo-Pekka Lyytikäinen, Massimiliano Cocca, Marcus Dörr, Steven Hunt, Adesola Ogunniyi, Tom Perls, James M Shikany, Astrid Petersmann, Maryam Kavousi, Giorgia Girotto, Mika Kähönen, Morris A Swertz, Maris Laan, Rico Rueedi
- 2020-05-21Lu-Chen Weng, Amelia Weber Hall, Nathan R Tucker, Mark D Chaffin, Carolina Roselli, Michael R. Barnes, Borbala Mifsud, Caroline Hayward, Maria Pina Concas, Thibaud S Boutin, Ivana Kolcic, Igor Rudan, Renan P. Souza, Vilmantas Giedraitis, Erik Ingelsson, Anubha Mahajan, Andrew A Hicks, Johan Sundström, Christopher P Nelson, Muhammad Riaz, Gianfranco Sinagra, Pashupati P Mishra, Mark Caulfield, Anna Dominiczak, Lorenz Risch, Peter K Joshi, James F. Wilson, Aaron Isaacs, Cornelia M. van Duijn, Vilmundur Gudnason, Albert V. Smith, Ruth J. Loos, Michael Preuss, Adolfo Correa, Martina Müller-Nurasyid, Melanie Waldenberger, Massimo Mangino, Michiel Rienstra, Pim van der Harst, Niek Verweij, Diane Fatkin, Jennifer Body, Kenneth M Rice, Cristian Pattaro, J Wouter Jukema, Stefan Weiss, Aki S Havulinna, Katri Sääksjärvi, Veikko Salomaa, Jerome I Rotter, Kent D Taylor, Edward G Lakatta, Honghuang Lin, Kathryn L. Lunetta, Alison D Murray, David J. Porteous, Blair H. Smith, André Uitterlinden, Ulrike Peters, Alvaro Alonso, Georg B Ehret, Elsayed Z. Soliman, Stephanie M. Gogarten, Kathleen F. Kerr, M. Abdullah Said, Michele Orini, Julia Ramírez, Stefan van Duijvenboden, Daníel F. Guðbjartsson, Patrick Sulem, Rosa Björk Thorolfsdottir, Emelia J. Benjamin, Kári Stefánsson, Patrick T Ellinor, Yalda Jamshidi, Steven A Lubitz, Patricia B Munroe, Terho Lehtimäki, Kjell Nikus, Dennis O Mook-Kanamori, Stella Trompet, James G. Wilson, Harry Campbell, Tim Spector, Dan Roden, Bruno H Stricker, Dan E Arking, Kirill V Tarasov, Moritz F Sinner, Peter P. Pramstaller, Stephan B Felix, Helen R Warren, Ozren Polašek, Cecilia Lindgren, Nilesh Samani, Alan R. Shuldiner, Olli Raitakari, Jan A Kors, Tamara B. Harris, Joshua C Bis, Bruce M. Psaty, Peter W Macfarlane, Alexander P Reiner, Unnur Þorsteinsdóttir, Nona Sotoodehnia, Stefan Kääb, Xiuqing Guo, Jan Gustav Smith, Fabiola Del Greco M, Seung-Hoan Choi, Girish N Nadkarni, Erwin P Bottinger, Arie C Maan, Cathy Laurie, Ioanna Ntalla, Lars Lind, Alessandro Grandi, Martin Gögele, Francesco Cucca, Renée de Mutsert, Eric Boerwinkle, Gardar Sveinbjornsson, Pier D. Lambiase, Nina Mononen, Christy L Avery, Raymond Noordam, Catriona L K Barnes, Christian Fuchsberger, Susan R Heckbert, Rebecca D. Jackson, Eric A Whitsel, Marcus Dörr, Morten Salling Olesen, Sheila Ulivi, May E Montasser, Stefanie Aeschbacher, Annette Peters, Jeffrey Haessler, Charles Kooperberg, Hilma Holm, Andrew P Morris
- 2020-08-21Patricia B Munroe, Jerome I Rotter, Kent D Taylor, Cornelia M. van Duijn, Dennis O Mook-Kanamori, Alexander Teumer, Emelia J. Benjamin, Jennifer A. Brody, Steven A Lubitz, Patrick T Ellinor, Honghuang Lin, Moritz F Sinner, Dan E Arking, Stephan B Felix, Bruno H Stricker, Susan R Heckbert, Bruce M. Psaty, Nathan A Bihlmeyer, Helen R Warren, Jan A Kors, Rudolf Allert de Boer, Michiel L Bots, Folkert Asselbergs, Kathryn L. Lunetta, Nona Sotoodehnia, Marcus Dörr, Stefan Kääb, Seung-Hoan Choi, Annette Peters, Jeffrey Haessler, Charles Kooperberg, Xiuqing Guo, Amelia Weber Hall, Sean J Jurgens, Aaron Isaacs, Melanie Waldenberger, Jelena Kornej, Jorgen K. Kanters
- 2019-01-23Albert V. Smith, Honghuang Lin, Stefan Weiss, Niek Verweij, Winfried März, Vilmundur Gudnason, Stella Trompet, Elizabeth Selvin, Bruce M. Psaty, Susan R Heckbert, Paul Ridker, Daniel I Chasman, Jerome I Rotter, Kent D Taylor, J Wouter Jukema, David J Stott, Emelia J. Benjamin, Steven A Lubitz, Patrick T Ellinor, Michiel Rienstra, Dan Roden, Dan E Arking, Marcus E Kleber, Bastiaan Geelhoed, Nona Sotoodehnia, Marcus Dörr, Peter W Macfarlane, Carolina Roselli, Xiuqing Guo, Christine M. Albert
- 2019-01-24Jessica van Setten, Niek Verweij, Hamdi Mbarek, Niels Grarup, Martina Müller-Nurasyid, Bram P Prins, Albert V. Smith, Folkert Asselbergs, Torben Hansen, Allan Linneberg, Christopher P Nelson, Claudia T Silva, Alvaro Alonso, Yalda Jamshidi, Jorgen K. Kanters, Eco de Geus, J Wouter Jukema, Pim van der Harst, Aaron Isaacs, Olli Raitakari, Vilmundur Gudnason, Patricia B Munroe, Dorret Boomsma, Cornelia M. van Duijn, Stella Trompet, James G. Wilson, Jennifer A. Brody, Helen R Warren, Dan E Arking, Tamara B. Harris, Jan A Kors, André Uitterlinden, Mark Caulfield, Jouke-Jan Hottenga, Nilesh Samani, Leo-Pekka Lyytikäinen, Paul I W de Bakker, Leanne M Hall, Moritz F Sinner, Stefan Kääb, Nona Sotoodehnia, Mark Eijgelsheim, Bruno H Stricker, Monika Stoll, Annamaria Iorio, Melanie Waldenberger, Gianfranco Sinagra, Annette Peters, Antonietta Robino, Terho Lehtimäki, Ian Ford
- 2019-01-29Multi-Ancestry Genome-Wide Association Study of Lipid Levels Incorporating Gene-Alcohol InteractionsYanick P Hagemeijer, Xu Chen, Salman M Tajuddin, Tibor V. Varga, Sami Heikkinen, Ching-Ti Liu, Jennifer A Smith, Albert V. Smith, Philippe Froguel, Lynne E Wagenknecht, Brenda Penninx, Tamara B. Harris, Nilesh Samani, Igor Rudan, Mathilde Boissel, Yize Li, Mickaël Canouil, Tamar Sofer, Xiaofeng Zhu, Evangelos Evangelou, Michael Boehnke, Anne U Jackson, Claude Bouchard, Cornelia M. van Duijn, Nicholas J. Wareham, Eric Boerwinkle, Vilmundur Gudnason, Markku Laakso, Antonietta Robino, Karin Leander, Patrik K E Magnusson, Rob M. van Dam, Lenore J Launer, Alan B. Zonderman, Dragana Vuckovic, Tin Aung, Yongmei Liu, Charles Rotimi, Andres Metspalu, Charles Kooperberg, Xiao-Ou Shu, Konstantin Strauch, Paul Elliott, Annette Peters, Ulf de Faire, Leo-Pekka Lyytikäinen, Johanna Kuusisto, Woon-Puay Koh, Tuomo Rankinen, Bruce M. Psaty, Barbara V Howard, Sharon L R Kardia, Thomas H Mosley, Myriam Fornage, Michael A Province, Paul Ridker, Kari E North, Nora Franceschini, Olli Raitakari, Mary Feitosa, Daniel I Chasman, Mariaelisa Graff, Patricia B Munroe, Lynda M Rose, Anna Dominiczak, Michele K. Evans, Dina Vojinovic, Nana Matoba, Muhammad Riaz, Marie Loh, Anuj Goel, Rajkumar Dorajoo, Lisa de las Fuentes, Raymond Noordam, Tuomas O. Kilpeläinen, Candace M Kammerer, Nancy Pedersen, Paolo Gasparini, Jianjun Liu, Ching-Yu Cheng, Blair H. Smith, E. Shyong Tai, Christie M. Ballantyne, Jaspal Kooner, Jerome I Rotter, Kent D Taylor, Carl D. Langefeld, Barry Freedman, Donald W Bowden, Nicholette D Palmer, Jasmin Divers, Lawrence F Bielak, Patricia A Peyser, Lisa R Yanek, Dennis O Mook-Kanamori, James Scott, Traci M Bartz, L. Adrienne Cupples, Alisa Manning, Rozenn N Lemaitre, Yuri Milaneschi, Harold Snieder, Yii-Der Ida Chen, José Eduardo Krieger, Ian Deary, Michiaki Kubo, Stephen S Rich, Kenneth M Rice, Kurt K Lohman, Thomas W Winkler, Chiea Chuen Khor, Mary K Wojczynski, Hugh Christian Watkins, Wei Zheng, Amy R Bentley, Fernando P Hartwig, Sarah E Harris, Ilja M Nolte, M. Abdullah Said, Robert A Scott, Bamidele O Tayo, Peter J. van der Most, Jessica D. Faul, Terrence E Forrester, M. Arfan Ikram, Timo A. Lakka, Peter S Sever, John M Starr, André Uitterlinden, Paul W Franks, Ozren Polašek, David R Weir, Bernardo L Horta, Tanika N Kelly, Alanna Morrison, Jennifer E Huffman, Archie I Campbell, Oscar H Franco, Jost B Jonas, Heikki A. Koistinen, Karen L Mohlke, Christopher P Nelson, Treva K. Rice, Xiuqing Guo, Leslie J Raffel, Mario Sims, Aldi Kraja, Jingzhong Ding, Fang-Chi Hsu, Solomon K Musani, Anuradhani Kasturiratne, Saima Afaq, Dan E Arking, Ulrich Broeckel, Makoto Hirata, Tomohiro Katsuya, Benjamin Lehne, Yik-Ying Teo, Yih Chung Tham, Wen Bin Wei, Martin Farrall, Ananda Rajitha Wickremasinghe, Mike A Nalls, Ioanna Ntalla, Xueling Sim, Karen Schwander, Andrea R V R Horimoto, Jin Fang Chai, Brigitte Kühnel, Federica Laguzzi, Fumihiko Takeuchi, Wanqing Wen, Najaf Amin, Marzyeh Amini, Charumathi Sabanayagam, Renée de Mutsert, Janaka de Silva, Ruben N Eppinga, Yechiel Friedlander, Jingmin Liu, Reedik Mägi, Nona Sotoodehnia, Neil R Poulter, Stephen Sidney, Melanie Waldenberger, Jian-Min Yuan, Christian Gieger, Yoichiro Kamatani, Norihiro Kato, Rainer Rauramaa, W James Gauderman, Caroline Hayward, Jean-Paul P.M. de Vries, Mohsen Ghanbari, Ani Manichaikul, Raha Pazoki, Diana van Heemst, Tõnu Esko, Ilaria Gandin, Maik Pietzner, Erin Ware, Franco Giulianini, James Hixson, Ivana Kolcic, Claudia Langenberg, Kiang Liu, Lili Milani, Kenneth J Mukamal, Matthias Nauck, Hans J Grabe, Maris Laan, Terho Lehtimäki, Alena Stančáková, William K Scott
- 2019-01-03Stefan Weiss, Theresia M Schnurr, Lisa de las Fuentes, Anna E Jonsson, Gibran Hemani, Henrik Vestergaard, Paul Elliott, Claudia Langenberg, Allan Linneberg, Niels Grarup, Torben Hansen, Nicholas J. Timpson, Oluf Borbye Pedersen, Kaare Christensen, Tamar Sofer, Torben Jørgensen, Ruth J. Loos, Nicholas J. Wareham, Thorkild I.A. Sørensen, Christian Torp-Pedersen, Klaus Bønnelykke, James B. Meigs, Fernando Rivadeneira, Bruce Weir, Ivan Brandslund, Sharon L R Kardia, Donna K Arnett, Marguerite R Irvin, Michael A Province, Steven C Hunt, Paul Ridker, Kari E North, Mary Feitosa, Daniel I Chasman, Mariaelisa Graff, Leslie S Emery, Afshan N. Malik, Jessica L Fetterman, Ruifang Li-Gao, Ioanna Tzoulaki, Tuomas O. Kilpeläinen, Santiago Rodriguez, Marit E. Jørgensen, Alexander Teumer, Nita G. Forouhi, Daniel R. Witte, James S. Pankow, Daniel Levy, Jerome I Rotter, Kent D Taylor, Mark O Goodarzi, Donald W Bowden, Lisa R Yanek, Dennis O Mook-Kanamori, James G. Wilson, Anne B. Newman, Ken K Ong, Mariza de Andrade, Yii-Der Ida Chen, Ian Deary, Mary K Wojczynski, Robert A Scott, Anne E Justice, Kristin Young, Tarunveer S Ahluwalia, Dan E Arking, Fernando P Hartwig, Sebastian M Armasu, Suzette J Bielinski, Simon R Cox, André Uitterlinden, Sarah E Harris, John M Starr, M. Arfan Ikram, Oscar H Franco, Tom Perls, Bernardo L Horta, Audrey Chu, Rasmus Ribel-Madsen, Matthias Nauck, Nicola D Kerrison, Georg Homuth, Caroline Hayward, Wen-Jane Lee, Peter E Weeke, Christian T Have, Evangelia Stergiakouli, Ellen Nohr, Latisha D Love-Gregory, Rasika A Mathias, Astrid Petersmann, Raymond Noordam, Cramer Christensen, Hugoline G de Haan, Xiuqing Guo, Aldi Kraja, Renée de Mutsert, Symen Ligthart, Abbas Dehghan, Diana van Heemst, Wayne Huey-Herng Sheu, Franco Giulianini
- 2019-05-01Joey W. Trampush, Michelle Luciano, William Hill, Saskia P. Hagenaars, Stuart J. Ritchie, Dave Liewald, Thomas Espeseth, Caroline Hayward, M. Arfan Ikram, Robert Karlsson, Jari Lahti, Shuo Li, Derek W. Morris, Teemu Palviainen, Antony Payton, Markus Scholz, Jennifer A Smith, Sven J van der Lee, Margaret J. Wright, Jin Yu, Philippe Amouyel, Ole A. Andreassen, John Attia, Anne C Böhmer, Henry Brodaty, Simon R Cox, Evangelos Evangelou, Nelson A. Freimer, Peter K Joshi, Mika Kähönen, Bettina Konte, Tobias Luck, Astri J. Lundervold, Leo-Pekka Lyytikäinen, Grant W. Montgomery, Alison D Murray, Anna C. Need, Russell A. Poldrack, Perminder Sachdev, Claudia L Satizabal, Matthias Schmid, Matthew A Scult, Ioanna Tzoulaki, Jaakko Kaprio, Qiong Yang, Hieab H.H. Adams, Ornit Chiba-Falek, Philip L De Jager, Paul Elliott, Michael Gill, Sara Hägg, Narelle Hansell, J Wouter Jukema, Neil Pendleton, Alfredo Ramirez, Igor Rudan, James F. Wilson, Andrew McIntosh, Sudha Seshadri, Ingrid Melle, Olli Raitakari, Vilmundur Gudnason, Ulman Lindenberger, Elizabeth T Cirulli, Nancy Pedersen, Christophe Tzourio, Albert V. Smith, Lars Nyberg, Jerome I Rotter, Kent D Taylor, David S Knopman, Arno Villringer, Luca Kleineidam, Eline Slagboom, Stella Trompet, David J Stott, Sharon L R Kardia, Katherine E Burdick, David C. Glahn, Anders M. Dale, William S. Kremen, Johan G. Eriksson, Emily Drabant Conley, Harry Campbell, Ivar Reinvang, Vidar M Steen, Katri Räikkönen-Talvitie, Edythe D. London, Ian Deary, Oscar L Lopez, Chandra A Reynolds, Annette L Fitzpatrick, John M Starr, Nicola J. Armstrong, John B Kwok, Karen A. Mather, Sarah E Harris, Riccardo E Marioni, Judith A Okely, Ari V Ahola-Olli, Daniel E. Gustavson, Amelia A. Assareh, Dimitrios G Avramopoulos, Jessica D. Faul, Nathan A Gillespie, Scott D Gordon, Annette M Hartmann, Nicole A Kochan, Christina M Lill, Nick Martin, Ozren Polašek, Fred W Sabb, Richard E Straub, Adele M Taylor, André Uitterlinden, K. Hoyan Wen, Dan E Arking, Robert M Bilder, Gary J. Donohoe, Matthew C Keller, David J. Porteous, Julian N. Trollor, Daniel R. Weinberger, David R Weir, Catharine R Gale, Joshua C Bis, Tyrone Cannon, Danielle M. Dick, Tamara B. Harris, Bruce M. Psaty, Steffi G. Riedel-Heller, Thomas H Mosley, Stephanie Debette, Ina Giegling, Katja Petrovic, Aicha Soumaré, Lars Bertram, Christopher Oldmeadow, Eero Vuoksimaa, Edith Hofer, B Gwen Windham, Yasaman Saba, Chloe Fawns-Ritchie, Raha Pazoki, Anbupalam Thalamuthu, Raymond Noordam, Shu-Chen Li, Aristotle Voineskos, Rodney Scott, Cornelia M. van Duijn, Michael Wagner, Terho Lehtimäki, Stella G Giakoumaki, Sudheer Giddaluru, Andrea Christoforou, Erin Ware, Jan Bressler, Najaf Amin, Max Lam, Pamela DeRosse, Panos Roussos, William Ollier, Alex Hatzimanolis, Nikolaos Smyrnis, Aiden Corvin, Panos Bitsios, Stephanie Le Hellard, Kjetil Sundet, Aarno Palotie, Deborah Attix, Eliza Congdon, Natalie Terzikhan, Janie Corley, Srdjan Djurovic, Markus Leber, Alison Pattie, Jeannette Simino, Elizabeth Holliday, Eric Boerwinkle, Muralidharan Sargurupremraj, Peter W. Schofield
- 2019-03-29Amy R Bentley, Ching-Yu Cheng, Xueling Sim, Dina Vojinovic, Jennifer E Huffman, Mary Feitosa, Melissa Richard, Rajkumar Dorajoo, Alisa Manning, Albert V. Smith, Salman M Tajuddin, Mathilde Boissel, Xu Chen, Evangelos Evangelou, Anuj Goel, Yanick P Hagemeijer, Fernando P Hartwig, Anne U Jackson, Leo-Pekka Lyytikäinen, Nana Matoba, Ilja M Nolte, Bram P Prins, Muhammad Riaz, M. Abdullah Said, Tamar Sofer, Fumihiko Takeuchi, Peter J. van der Most, Tibor V. Varga, Tzung-Dau Wang, Erin Ware, Lisa R Yanek, Adebowale A. Adeyemo, Brian E Cade, Archie I Campbell, Mickaël Canouil, Charumathi Sabanayagam, Kaare Christensen, Maria Pina Concas, Lisa de las Fuentes, Nita G. Forouhi, Mohsen Ghanbari, Sina A Gharib, Sami Heikkinen, Chew Kiat Heng, Makoto Hirata, M. Arfan Ikram, Roby Joehanes, Jost B Jonas, Anne E Justice, Chiea Chuen Khor, Tuomas O. Kilpeläinen, José Eduardo Krieger, Claudia Langenberg, Ching-Ti Liu, Jianjun Liu, Anubha Mahajan, Lili Milani, Karen L Mohlke, Alison D Murray, Igor Rudan, Carsten Oliver Schmidt, Jennifer A Smith, Heather M Stringham, Henning Tiemeier, Kristin Young, Jian-Min Yuan, Michael Boehnke, Paul Elliott, Tõnu Esko, Martin Farrall, Philippe Froguel, Bernardo L Horta, Yoichiro Kamatani, Candace M Kammerer, Markku Laakso, Patrik K E Magnusson, Albertine J Oldehinkel, Pim van der Harst, Ya Xing Wang, Wei Zheng, Claude Bouchard, Vilmundur Gudnason, Caroline Hayward, Ruth J. Loos, Xiaofeng Zhu, Kenneth M Rice, Patricia B Munroe, Charles Rotimi, L. Adrienne Cupples, Paul Ridker, Kari E North, Nora Franceschini, Olli Raitakari, Daniel I Chasman, Mariaelisa Graff, Lynda M Rose, Alan B. Zonderman, Michele K. Evans, Brenda Penninx, Andres Metspalu, Yize Li, Marie Loh, Jun-Sing Wang, Raymond Noordam, Bruna Gigante, Nancy Pedersen, Paolo Gasparini, E. Shyong Tai, Annette Peters, Christie M. Ballantyne, Jaspal Kooner, Jerome I Rotter, Kent D Taylor, Carl D. Langefeld, Barry Freedman, Donald W Bowden, Nicholette D Palmer, Jasmin Divers, Lynne E Wagenknecht, Lawrence F Bielak, Patricia A Peyser, Cornelia M. van Duijn, Dennis O Mook-Kanamori, James Scott, Sharon L R Kardia, Traci M Bartz, R. Graham Barr, Hua Tang, Eleftheria Zeggini, Yuri Milaneschi, Harold Snieder, Yii-Der Ida Chen, Ian Deary, Michiaki Kubo, Susan Redline, Stephen S Rich, Kurt K Lohman, Thomas W Winkler, Mary K Wojczynski, Hugh Christian Watkins, Erwin P Bottinger, Tamara B. Harris, Stephen B Kritchevsky, Bruce M. Psaty, Sarah E Harris, Robert A Scott, Bamidele O Tayo, Jessica D. Faul, Terrence E Forrester, Timo A. Lakka, Peter S Sever, John M Starr, André Uitterlinden, Paul W Franks, Cathy Laurie, Ozren Polašek, David R Weir, Tanika N Kelly, Alanna Morrison, Christopher P Nelson, Treva K. Rice, Nilesh Samani, Xiao-Ou Shu, Nicholas J. Wareham, Rob M. van Dam, Michael A Province, Laura J. Bierut, Xiuqing Guo, Mario Sims, Ayo Doumatey, Guanjie Chen, Aldi Kraja, Jingzhong Ding, Fang-Chi Hsu, Solomon K Musani, Anuradhani Kasturiratne, Keng-Hung Lin, Saima Afaq, Dan E Arking, Ulrich Broeckel, COGENT-Kidney Consortium, Tomohiro Katsuya, Benjamin Lehne, Shiow-Lin Pan, Yukihide Momozawa, Yik-Ying Teo, Yih Chung Tham, Wen Bin Wei, Ananda Rajitha Wickremasinghe, Mike A Nalls, Eric Boerwinkle, Ioanna Ntalla, Karen Schwander, Andrea R V R Horimoto, Jin Fang Chai, Brigitte Kühnel, Wanqing Wen, Najaf Amin, Marzyeh Amini, Janaka de Silva, Ruben N Eppinga, Yechiel Friedlander, Jingmin Liu, Reedik Mägi, Neil R Poulter, Frits Rosendaal, Stephen Sidney, Melanie Waldenberger, Christian Gieger, Norihiro Kato, Rainer Rauramaa, W James Gauderman, Jean-Paul P.M. de Vries, Ani Manichaikul, Georgios Papanikolaou, Diana van Heemst, Yong-Bing Xiang, Charles Kooperberg, Ilaria Gandin, Maik Pietzner, Franco Giulianini, James Hixson, Ivana Kolcic, Kiang Liu, Matthias Nauck, Yucheng Jia, Karin Leander, Antonietta Robino, Woon-Puay Koh, Johanna Kuusisto, Cora E Lewis, Frida Renström, Elise Lim, EPIC-InterAct Consortium, Hans J Grabe, Maris Laan, Terho Lehtimäki, Alena Stančáková, William K Scott, Andrew P Morris
- 2019-04-10Mary Feitosa, Dina Vojinovic, Tuomas O. Kilpeläinen, Salman M Tajuddin, Nana Matoba, Tamar Sofer, Mathilde Boissel, Anuj Goel, Tibor V. Varga, Brian E Cade, Mickaël Canouil, Sami Heikkinen, Daniel Levy, Carsten Oliver Schmidt, Claude Bouchard, Ruth J. Loos, Paul Ridker, Nora Franceschini, Daniel I Chasman, Vilmundur Gudnason, Patricia B Munroe, Lynda M Rose, Alan B. Zonderman, Michele K. Evans, Albert Hofman, Andres Metspalu, Yize Li, Xu Chen, Stefan Weiss, Marie Loh, Rajkumar Dorajoo, Jennifer A Smith, Raymond Noordam, Candace M Kammerer, Bruna Gigante, Nancy Pedersen, Patrik K E Magnusson, Nita G. Forouhi, Albert V. Smith, Paolo Gasparini, Jianjun Liu, Blair H. Smith, E. Shyong Tai, James S. Pankow, Annette Peters, Jaspal Kooner, Jerome I Rotter, Kent D Taylor, Carl D. Langefeld, Barry Freedman, Donald W Bowden, Nicholette D Palmer, Jasmin Divers, Lynne E Wagenknecht, Lawrence F Bielak, Patricia A Peyser, Lisa R Yanek, Francis Collins, André Uitterlinden, Cornelia M. van Duijn, Dennis O Mook-Kanamori, James Scott, Sharon L R Kardia, Traci M Bartz, L. Adrienne Cupples, Alisa Manning, Jennifer A. Brody, R. Graham Barr, Hua Tang, Harold Snieder, Yii-Der Ida Chen, José Eduardo Krieger, Ian Deary, Michiaki Kubo, Susan Redline, Kenneth M Rice, Kurt K Lohman, Thomas W Winkler, Chiea Chuen Khor, Mary K Wojczynski, Hugh Christian Watkins, Erwin P Bottinger, Tamara B. Harris, Stephen B Kritchevsky, Bruce M. Psaty, Amy R Bentley, Fernando P Hartwig, Sarah E Harris, Robert A Scott, Bamidele O Tayo, Peter J. van der Most, Helen R Warren, Georg B Ehret, Jessica D. Faul, Terrence E Forrester, Timo A. Lakka, Peter S Sever, John M Starr, Paul W Franks, Cathy Laurie, Ozren Polašek, David J. Porteous, David R Weir, Alanna Morrison, Mark Caulfield, Archie I Campbell, Oscar H Franco, Jost B Jonas, Heikki A. Koistinen, Christopher P Nelson, Treva K. Rice, Nilesh Samani, Xiao-Ou Shu, Nicholas J. Wareham, Rob M. van Dam, Michael A Province, Laura J. Bierut, Anne U Jackson, Marguerite R Irvin, Joel D. Kaufman, Thomas H Mosley, Olli Raitakari, Albertine J Oldehinkel, Donna K Arnett, Charles Rotimi, Xiuqing Guo, Mario Sims, Aldi Kraja, Fang-Chi Hsu, Solomon K Musani, Anuradhani Kasturiratne, Keng-Hung Lin, Saima Afaq, Dan E Arking, Peter S Braund, Ulrich Broeckel, Saskia P. Hagenaars, Tomohiro Katsuya, Nicola D Kerrison, Benjamin Lehne, LifeLines Cohort Study, Sing-Hui Lim, Yeheng Liu, Yukihide Momozawa, Ubaydah Nasri, Charumathi Sabanayagam, Kevin Sandow, Yik-Ying Teo, Yih Chung Tham, Wen Bin Wei, Martin Farrall, Bernardo Lessa Horta, Kae-Woei Liang, Ananda Rajitha Wickremasinghe, Mike A Nalls, Eric Boerwinkle, Ioanna Ntalla, Xueling Sim, Karen Schwander, Andrea R V R Horimoto, Jin Fang Chai, Brigitte Kühnel, Fumihiko Takeuchi, Wanqing Wen, Najaf Amin, Marzyeh Amini, Aravinda Chakravarti, Renée de Mutsert, Janaka de Silva, Yechiel Friedlander, Jingmin Liu, Reedik Mägi, Melanie Waldenberger, Jian-Min Yuan, Christian Gieger, Yoichiro Kamatani, Norihiro Kato, Rainer Rauramaa, W James Gauderman, Caroline Hayward, Yong-Bing Xiang, Tõnu Esko, Charles Kooperberg, Ilaria Gandin, Erin Ware, Franco Giulianini, James Hixson, Claudia Langenberg, Lili Milani, Yucheng Jia, Karin Leander, Antonietta Robino, Woon-Puay Koh, Johanna Kuusisto, Cora E Lewis, Frida Renström, Stella Aslibekyan, Leo-Pekka Lyytikäinen, Wayne Huey-Herng Sheu, Massimiliano Cocca, Marcus Dörr, Steven Hunt, Adesola Ogunniyi, Tom Perls, Yanhua Zhou, Igor Rudan, Tamuno Alfred, Wen-Jane Lee, Maris Laan, Terho Lehtimäki, Alena Stančáková
- 2019-08-01Katri Räikkönen-Talvitie, Antony Payton, Neil Pendleton, Jari Lahti, Ingrid Melle, Ole A. Andreassen, Russell A. Poldrack, Katherine E Burdick, Dave Liewald, David C. Glahn, Johan G. Eriksson, Ivar Reinvang, Thomas Espeseth, Vidar M Steen, Edythe D. London, Ian Deary, Nelson A. Freimer, Dimitrios G Avramopoulos, Gary J. Donohoe, Derek W. Morris, Joey W. Trampush, Astri J. Lundervold, Anna C. Need, Elizabeth T Cirulli, Dan E Arking, Robert M Bilder, Fred W Sabb, Matthew A Scult, Richard E Straub, Daniel R. Weinberger, Matthew C Keller, Laura M Huckins, Annette M Hartmann, Stella G Giakoumaki, Tyrone Cannon, Max Lam, Andrea Christoforou, Pamela DeRosse, Bettina Konte, Panos Roussos, William Ollier, Ornit Chiba-Falek, Alex Hatzimanolis, Nikolaos Smyrnis, Aiden Corvin, Panos Bitsios, Stephanie Le Hellard, Kjetil Sundet, Aarno Palotie, Ina Giegling, Deborah Attix, Aristotle Voineskos, Eliza Congdon, Srdjan Djurovic
- 2019-08-14Joris Deelen, Niccolo Tesi, Marianne Nygaard, Xiaomin Liu, Ashley van der Spek, Erin Ware, Ilkka Seppälä, Heather Cordell, Marian Beekman, Hélène Blanché, Kaare Christensen, Pilar Galan, Vilmundur Gudnason, Carol Jagger, Mika Kähönen, David Karasik, Carmen M Martin-Ruiz, Anne B. Newman, Eric Orwoll, Marcel J T Reinders, Jean-Marie Robine, Jerome I Rotter, Jennifer A Smith, Thorkild I.A. Sørensen, Kent D Taylor, André Uitterlinden, Sven J van der Lee, James Vaupel, David R Weir, K Ye, Douglas P. Kiel, Kathryn L. Lunetta, Chloé Sarnowski, Paola Sebastiani, Nir Barzilai, Claudio Franceschi, Cornelia M. van Duijn, Eline Slagboom, Sharon L R Kardia, Marja Jylhä, Almut Nebel, Joanne M Murabito, Olli Raitakari, Albert V. Smith, Jessica D. Faul, Tamara B. Harris, Tom Kirkwood, Tom Perls, Michael A Province, Bruce M. Psaty, Diana van Heemst, Joanna C Collerton, Ellen Nohr, Mary K Wojczynski, Najaf Amin, Dan E Arking, Birgit Debrabant, Wolf Lieb, Zheng-Chao Nie, Jean-François Deleuze, Janina Dose, Junxia Min, Steven R Cummings, Terho Lehtimäki, Daniel S Evans
- 2018-05Stefan Weiss, Nathan A Bihlmeyer, Niek Verweij, Marcus Dörr, Albert V. Smith, Allan Linneberg, Niels Grarup, Torben Hansen, Oluf Borbye Pedersen, Uwe Völker, Jerome I Rotter, Thibaud S Boutin, Christopher P Nelson, Terho Lehtimäki, Man Li, Martina Müller-Nurasyid, Honghuang Lin, Tamara B. Harris, Bram P Prins, Ruifang Li-Gao, Nilesh Samani, Igor Rudan, Cornelia M. van Duijn, Sandosh Padmanabhan, Massimo Mangino, Vilmundur Gudnason, Stella Trompet, Lenore J Launer, Jonathan Rosand, Fernando Rivadeneira, Charles Kooperberg, Konstantin Strauch, Annette Peters, Leo-Pekka Lyytikäinen, Bruce M. Psaty, Susan R Heckbert, Joshua C Bis, Olli Raitakari, Mika Kähönen, Patricia B Munroe, Kent D Taylor, Dennis O Mook-Kanamori, J Wouter Jukema, James G. Wilson, Tim Spector, Emelia J. Benjamin, Jennifer A. Brody, Steven A Lubitz, Patrick T Ellinor, Yii-Der Ida Chen, Kenneth M Rice, Helen R Warren, André Uitterlinden, Dan E Arking, Ozren Polašek, Michiel L Bots, Jan A Kors, Folkert Asselbergs, Blair H. Smith, Jette Bork-Jensen, Jorgen K. Kanters, Jeffrey Haessler, Leanne M Hall, Aaron Isaacs, Farid Radmanesh, Stephan B Felix, Xiuqing Guo, Moritz F Sinner, Zhijun Xie, Stefan Kääb, Nona Sotoodehnia, Mark Eijgelsheim, Bruno H Stricker, Henry Völzke, Caroline Hayward, Melanie Waldenberger, Georg Homuth, Rudolf Allert de Boer, Elsayed Z. Soliman, Nathan R Tucker, Jared W Magnani, William J Hucker, Heather Jameson, Alan Hanley
- 2018-01Nathan A Bihlmeyer, Niek Verweij, Marcus Dörr, Albert V. Smith, Martina Müller-Nurasyid, Niels Grarup, Torben Hansen, Oluf Borbye Pedersen, Uwe Völker, Jerome I Rotter, Martin D Tobin, Christopher P Nelson, Anna Dominiczak, Terho Lehtimäki, Man Li, Ching-Ti Liu, Honghuang Lin, Allan Linneberg, Bram P Prins, Ruifang Li-Gao, Nilesh Samani, Igor Rudan, Cornelia M. van Duijn, Sandosh Padmanabhan, Massimo Mangino, Vilmundur Gudnason, Stella Trompet, Lenore J Launer, Jonathan Rosand, Fernando Rivadeneira, Charles Kooperberg, Annette Peters, Leo-Pekka Lyytikäinen, Bruce M. Psaty, Susan R Heckbert, Joshua C Bis, Olli Raitakari, Mika Kähönen, Patricia B Munroe, Kent D Taylor, Dennis O Mook-Kanamori, J Wouter Jukema, James G. Wilson, Tim Spector, Jennifer A. Brody, Steven A Lubitz, Patrick T Ellinor, Yii-Der Ida Chen, Helen R Warren, André Uitterlinden, Dan E Arking, Jennifer E Huffman, Ozren Polašek, Michiel L Bots, Jan A Kors, Folkert Asselbergs, Archie I Campbell, Alison D Murray, Jette Bork-Jensen, Jorgen K. Kanters, Jeffrey Haessler, Leanne M Hall, Aaron Isaacs, Farid Radmanesh, Stephan B Felix, Xiuqing Guo, Moritz F Sinner, Zhijun Xie, Stefan Kääb, Nona Sotoodehnia, Mark Eijgelsheim, Bruno H Stricker, Henry Völzke, Renée de Mutsert, Caroline Hayward, Melanie Waldenberger, Georg Homuth, Arie C Maan, Rudolf Allert de Boer, Elsayed Z. Soliman, Ivana Kolcic, Nina Mononen, Siegfried Perz
- 2018-01-17Dana Crawford, Nilesh Samani, Igor Rudan, Cornelia M. van Duijn, Claudia T Silva, Eric Boerwinkle, Vilmundur Gudnason, Stella Trompet, Sheila Ulivi, Antonietta Robino, Marcel den Hoed, Andrew A Hicks, Tamara B. Harris, Yongmei Liu, Marylyn D. Ritchie, David Schlessinger, Daníel F. Guðbjartsson, Kári Stefánsson, Konstantin Strauch, Annette Peters, Stefania Bandinelli, Leo-Pekka Lyytikäinen, Bruce M. Psaty, Edward Lakatta, Susan R Heckbert, Patricia B Munroe, Anna Dominiczak, Jerome I Rotter, Stefan Blankenberg, Alexander Teumer, J Wouter Jukema, David J Stott, Brendan M. Buckley, James F. Wilson, Luigi Ferrucci, Harry Campbell, Braxton D. Mitchell, Tim Spector, Emelia J. Benjamin, Renate B. Schnabel, Toshiko Tanaka, Jennifer A. Brody, Steven A Lubitz, Patrick T Ellinor, Harold Snieder, Tanja Zeller, Dan Roden, Ilja M Nolte, Georg B Ehret, Peter P. Pramstaller, Oscar H Franco, Albert V. Smith, Ruth J. Loos, Elsayed Z. Soliman, Joshua C. Denny, Jonathan D Smith, Folkert Asselbergs, Mika Kähönen, Jan A Kors, Olli Raitakari, Kirill V Tarasov, André Uitterlinden, Ozren Polašek, Yuki Bradford, Nona Sotoodehnia, Dan E Arking, Aaron Isaacs, Joel S. Bader, Peter W Macfarlane, Annamaria Iorio, Moritz F Sinner, Irene Mateo Leach, Bouwe P. Krijthe, Afshin Parsa, Stephan B Felix, Bruno H Stricker, Paul I W de Bakker, Mina K. Chung, Honghuang Lin, Jared W Magnani, Melanie Waldenberger, Caroline Hayward, Arne Pfeufer, Niek Verweij, Daniel S Evans, Quince D Gibson, Maristella Steri, Philipp S Wild, Sina A Gharib, Hilma Holm, Brenton R Swenson, Ivana Kolcic, Henry Völzke, Francesco Cucca, Kathleen F. Kerr, Georgios Papanikolaou, Christy L Avery, Marcus Dörr, Thomas Münzel, Fabiola Del Greco M, Josh Bis, Mark Eijgelsheim, Ilaria Gandin, Terho Lehtimäki
- 2018-10-26Alexander Teumer, Tarunveer S Ahluwalia, Emil V R Appel, Arne Astrup, Marian Beekman, John Beilby, Francesco Cucca, Arif B. Ekici, Tom Fiers, Niels Grarup, Torben Hansen, Martin den Heijer, Andrew A Hicks, Jennie Hui, M. Arfan Ikram, J Wouter Jukema, Yoichiro Kamatani, Florian Kronenberg, Jari Lahti, Shuo Li, Dave Liewald, Allan Linneberg, Deborah Mascalzoni, Ingrid Meulenbelt, Tim De Meyer, Henriette Meyer zu Schwabedissen, Romana T Netea-Maier, Ilja M Nolte, Yukinori Okada, Oluf Borbye Pedersen, Yolande F. M. Ramos, J Brent Richards, Nicole Soranzo, Betina H Thuesen, John P Walsh, Scott G Wilson, Qiong Yang, Serena Sanna, Anna Köttgen, Rafael Mikolajczyk, Kai-Uwe Eckardt, Jerome I Rotter, Eline Slagboom, David J Stott, Johan G. Eriksson, Tim Spector, Caroline S Fox, Edoardo Fiorillo, Jean-Marc Kaufman, Bruno Lapauw, Ian Deary, Michiaki Kubo, Lambertus Kiemeney, Peter P. Pramstaller, John M Starr, Bruce H Wolffenbuttel, Bruce M. Psaty, Anne Cappola, André Uitterlinden, Diana van Heemst, Iris Postmus, Matthijs Moed, Suzanne Colby, Martin Gögele, Sala Cinzia Felicita, W. Edward Visser, Theo Visser, Daniela Toniolo, Silvia Naitza, Till Ittermann, Christian Gieger, Georg Homuth, Rajesh Rawal, Wouter Den Hollander, Dan E Arking, Margreet Kloppenburg, Eric Boerwinkle, Joris Deelen, Henry Völzke, Sarah E Harris, Caterina M Barbieri, Fernando Rivadeneira, Charlotte Cerqueira, Astrid Petersmann, LifeLines Cohort Study, Daniel Taliun, Alessandro Grandi, Cristian Pattaro, Elizabeth Selvin, Eero Kajantie, Christa Meisinger, Daniel Tiller, Greet L Roef, Layal Chaker, Youri E Taes, Ernst E Rietzschel, Michela Traglia, Hou-Feng Zheng, Purdey J Campbell, Jiaojiao Jing, Kadri Haljas, Thorkild I.A. Sørensen, Ian Ford
- 2018-11-14Ibrahim Karaman, Ilaria Gandin, Nabi Shah, Evangelos Evangelou, Uwe Völker, Alan J. Gow, Ahmad Vaez, Maris Laan, Thibaud S Boutin, Francesco Cucca, Andres Metspalu, Tõnu Esko, Markus Perola, Veikko Salomaa, Siim Sõber, Elin Org, Lili Milani, Jaakko Tuomilehto, Muralidharan Sargurupremraj, Lorna M. Lopez, Claudia Langenberg, Paul Elliott, Terho Lehtimäki, Christopher Oldmeadow, Roberto Elosua, Morris A Swertz, Jaume Marrugat, Nick Shrine, Teresa Nutile, Nilesh Samani, Igor Rudan, Gonçalo Abecasis, Michael Boehnke, Anne U Jackson, Ruth J. Loos, Erwin Böttinger, Erik Ingelsson, Johan Sundström, Aarno Palotie, Cornelia M. van Duijn, Rona J Strawbridge, Sandosh Padmanabhan, Nicholas J. Wareham, Eric Boerwinkle, Vilmundur Gudnason, Stella Trompet, Markku Laakso, Sekar Kathiresan, Gonneke Willemsen, Massimo Mangino, Antonietta Robino, Kay-Tee Khaw, Francis Collins, Olle Melander, Anders Hamsten, Lars Lind, Stefan Enroth, Andrew A Hicks, Dragana Vuckovic, Tamara B. Harris, Albert Hofman, Ulf Gyllensten, Annette Peters, Dorret Boomsma, Jouke-Jan Hottenga, Cecilia Lindgren, Leo-Pekka Lyytikäinen, Zoltán Kutalik, Peter Vollenweider, Albertine J Oldehinkel, Antti Jula, Christopher Newton-Cheh, Aki S Havulinna, Seppo Koskinen, Bruce M. Psaty, Edward Lakatta, Csaba P. Kovesdy, Joshua C Bis, Tatijana Zemunik, Paul Ridker, Daniel I Chasman, Marjo-Riitta Järvelin, Patricia B Munroe, David P Strachan, Lynda M Rose, Borbala Mifsud, Ganesh Chauhan, Giorgia Girotto, Marina Ciullo, Ioanna Tzoulaki, Asa Johansson, Teemu J Niiranen, Peter P. Pramstaller, Alice V. Stanton, Paolo Gasparini, Lorenz Risch, Christophe Tzourio, Mika Kähönen, Albert V. Smith, Brenda Penninx, Digna R. Velez Edwards, Todd L. Edwards, Peter Almgren, Jerome I Rotter, Kent D Taylor, André Uitterlinden, Dennis O Mook-Kanamori, Alexander Teumer, J Wouter Jukema, David J Stott, James F. Wilson, Dave Liewald, John Danesh, Harry Campbell, Tim Spector, Eleftheria Zeggini, Yuri Milaneschi, Harold Snieder, Ben A Oostra, Ian Deary, Sarah H Wild, Jennifer E Huffman, Christopher P Nelson, Christopher J O'Donnell, Kenneth M Rice, Georg B Ehret, Ilja M Nolte, Hugh Christian Watkins, John M Starr, Dan E Arking, Robert A Scott, Colin Palmer, Alanna Morrison, Olli Raitakari, Peter J. van der Most, Helen R Warren, Archie I Campbell, Alexander S Doney, Neil R Poulter, Denis C Shields, David S Siscovick, Peter S Sever, Catharina A Hartman, Jo Knight, Heather Cordell, Ozren Polašek, Oscar H Franco, Jaspal Kooner, Paul F. O'Reilly, Martin D Tobin, Adam S. Butterworth, Joanna Howson, Michael R. Barnes, Louise Wain, Mark Caulfield, Bram P Prins, Eco de Geus, Peter K Joshi, Xiuqing Guo, Germaine C. Verwoert, Marcus Dörr, Sala Cinzia Felicita, Fabiola Del Greco M, Anuj Goel, Stephanie Debette, Martin Farrall, Daniela Toniolo, Aravinda Chakravarti, Najaf Amin, Antti-Pekka Sarin, Christian Gieger, Mike A Nalls, Caterina M Barbieri, Mattias Frånberg, Franco Giulianini, Michela Traglia, Janina S Ried, Paul Knekt, Elizabeth Holliday, John Attia, Rossella Sorice, Peter S Braund, Roby Joehanes, A. Mesut Erzurumluoglu, Edith Hofer, Kati Kristiansson, Chiara Batini, Tineka Blake, Marco Brumat, Joris Deelen, Pekka Jousilahti, Marty Larson, Benjamin Lehne, Peter J Munson, Priyanka Nandakumar, Tri Quang Nguyen, Alison Pattie, Meixia Ren, Harriette Riese, Yasaman Saba, Simon Thom, David Conen, Anne-Claire Vergnaud, Yong-Mei Liu, David Mosen-Ansorena, Georgios Ntritsos, Niki Dimou, Evan Tzanis, Kelly Cho, Raymond Noordam, Maciej Tomaszewski, Raha Pazoki, J. Michael Gaziano, Philip S Tsao, Reedik Mägi, Praveen Surendran, Renée de Mutsert, Guillaume Paré, Ivana Kolcic, Chrysovalanto Mamasoula, Adriana M. Hung, Marina Evangelou, Jacklyn Nikole Hellwege, Ayush Giri, Ruifang Li-Gao, Niek Verweij, Cristina Menni, Massimiliano Cocca, Martin H de Borst, Bernard Keavney, Anubha Mahajan, Caroline Hayward, Philippe Amouyel, Daniela Ruggiero, Sarah E Harris, Vilmantas Giedraitis, Andrew D Morris, Andrew P Morris, Teresa Ferreira
- 2018-07-13Srdjan Djurovic, Katri Räikkönen-Talvitie, Stella G Giakoumaki, Antony Payton, Neil Pendleton, Jari Lahti, Tyrone Cannon, Ingrid Melle, Ole A. Andreassen, Russell A. Poldrack, Katherine E Burdick, David C. Glahn, Johan G. Eriksson, Ivar Reinvang, Thomas Espeseth, Vidar M Steen, Edythe D. London, Nelson A. Freimer, Dimitrios G Avramopoulos, Gary J. Donohoe, Derek W. Morris, Joey W. Trampush, Astri J. Lundervold, Anna C. Need, Elizabeth T Cirulli, Dan E Arking, Robert M Bilder, Fred W Sabb, Matthew A Scult, Richard E Straub, Daniel R. Weinberger, Matthew C Keller, Max Lam, Andrea Christoforou, Pamela DeRosse, Bettina Konte, Panos Roussos, William Ollier, Ornit Chiba-Falek, Alex Hatzimanolis, Nikolaos Smyrnis, Aiden Corvin, Panos Bitsios, Stephanie Le Hellard, Kjetil Sundet, Aarno Palotie, Ina Giegling, Deborah Attix, Aristotle Voineskos, Eliza Congdon
- 2018-12-11Gonçalo Abecasis, Susan Redline, Eric Boerwinkle, Ramachandran S. Vasan, Sekar Kathiresan, Stacey Gabriel, Bruce M. Psaty, Susan R Heckbert, Daniel I Chasman, Mark D Chaffin, Emelia J. Benjamin, Steven A Lubitz, Patrick T Ellinor, Dan Roden, Dan E Arking, Nathan R Tucker, Georgios Papanikolaou, Jonathan D Smith, Stephanie M. Gogarten, Kathryn L. Lunetta, Nona Sotoodehnia, Mina K. Chung, David R Van Wagoner, Seung-Hoan Choi, Christopher M Haggerty, Zachary T Yoneda, Edwin K Silverman, Cecelia A Laurie, Lauren Margolin, Marisa A. Shea, Dawood Darbar, Carolina Roselli, Honghuang Lin, Namrata Gupta, Diane T Smelser, Aris Baras, Cashell E Jaquish, Christine M. Albert, Esteban Burchard
- 2018-10-30Katherine A Kentistou, Peter K Joshi, Christopher P Nelson, Jennifer A Smith, Paul Elliott, Nilesh Samani, Igor Rudan, Juha Veijola, Evangelos Evangelou, Michael Boehnke, Anne U Jackson, Ibrahim Karaman, Markku Laakso, David J. Porteous, Massimo Mangino, Leo-Pekka Lyytikäinen, Johanna Kuusisto, Andrew C. Heath, Albertine J Oldehinkel, Bruce M. Psaty, Olli Raitakari, Mika Kähönen, Marjo-Riitta Järvelin, Ioanna Tzoulaki, Jari Lahti, Jerome I Rotter, Alexander Teumer, James F. Wilson, Traci M Bartz, Johan G. Eriksson, Harry Campbell, Tim Spector, Rozenn N Lemaitre, Jennifer A. Brody, Yuri Milaneschi, Harold Snieder, Terho Lehtimäki, Alena Stančáková, Ilja M Nolte, Nick Martin, Sebastian E Baumeister, Jessica D. Faul, Penelope A. Lind, Ozren Polašek, John B Whitfield, Dan E Arking, Hans J Grabe, Catharina A Hartman, Karen L Mohlke, Alanna Morrison, David R Weir, Jagadish Vangipurapu, Laura Scott, Juha Auvinen
- 2018-12Igor Rudan, Gonçalo Abecasis, Evangelos Evangelou, Michael Boehnke, Anne U Jackson, Ruth J. Loos, Erwin Böttinger, Erik Ingelsson, Johan Sundström, Aarno Palotie, Cornelia M. van Duijn, Nicholas J. Wareham, Jaakko Tuomilehto, Ibrahim Karaman, Eric Boerwinkle, Vilmundur Gudnason, Stella Trompet, Markku Laakso, Sekar Kathiresan, Gonneke Willemsen, Massimo Mangino, Antonietta Robino, Kay-Tee Khaw, Francis Collins, Olle Melander, Anders Hamsten, Lars Lind, Stefan Enroth, Lenore J Launer, Andrew A Hicks, Dorret Boomsma, Dragana Vuckovic, Tamara B. Harris, Andres Metspalu, Albert Hofman, Ulf Gyllensten, Paul Elliott, Annette Peters, Jouke-Jan Hottenga, Cecilia Lindgren, Leo-Pekka Lyytikäinen, Zoltán Kutalik, Peter Vollenweider, Albertine J Oldehinkel, Antti Jula, Christopher Newton-Cheh, Aki S Havulinna, Seppo Koskinen, Bruce M. Psaty, Edward Lakatta, Csaba P. Kovesdy, Joshua C Bis, Tatijana Zemunik, Paul Ridker, Olli Raitakari, Daniel I Chasman, Terho Lehtimäki, Mika Kähönen, Marjo-Riitta Järvelin, Patricia B Munroe, David P Strachan, Lynda M Rose, Ioanna Tzoulaki, Brenda Penninx, Digna R. Velez Edwards, Todd L. Edwards, Jaspal Kooner, Peter Almgren, Jerome I Rotter, Kent D Taylor, André Uitterlinden, Dennis O Mook-Kanamori, Alexander Teumer, J Wouter Jukema, David J Stott, James F. Wilson, Dave Liewald, John Danesh, Harry Campbell, Tim Spector, Eleftheria Zeggini, Yuri Milaneschi, Harold Snieder, Ben A Oostra, Ian Deary, Peter P. Pramstaller, Sarah H Wild, Jennifer E Huffman, Christopher P Nelson, Christopher J O'Donnell, Kenneth M Rice, Georg B Ehret, Ilja M Nolte, Hugh Christian Watkins, John M Starr, Dan E Arking, Robert A Scott, Colin Palmer, Alanna Morrison, Peter J. van der Most, Helen R Warren, Archie I Campbell, Alexander S Doney, Neil R Poulter, Denis C Shields, David S Siscovick, Peter S Sever, Catharina A Hartman, Jo Knight, Tõnu Esko, Heather Cordell, Ozren Polašek, Alice V. Stanton, Oscar H Franco, Alan J. Gow, Lorna M. Lopez, Paul F. O'Reilly, Martin D Tobin, Adam S. Butterworth, Joanna Howson, Michael R. Barnes, Louise Wain, Mark Caulfield, Bram P Prins, Eco de Geus, Peter K Joshi, Thibaud S Boutin, Asa Johansson, Teemu J Niiranen, Nilesh Samani, Rona J Strawbridge, Morris A Swertz, Xiuqing Guo, Germaine C. Verwoert, Marcus Dörr, Sala Cinzia Felicita, Fabiola Del Greco M, Anuj Goel, Stephanie Debette, Martin Farrall, Daniela Toniolo, Aravinda Chakravarti, Nick Shrine, Najaf Amin, Antti-Pekka Sarin, Christian Gieger, Veikko Salomaa, Mike A Nalls, Caterina M Barbieri, Mattias Frånberg, Franco Giulianini, Michela Traglia, Janina S Ried, Paul Knekt, Elizabeth Holliday, John Attia, Rossella Sorice, Peter S Braund, Roby Joehanes, A. Mesut Erzurumluoglu, Edith Hofer, Kati Kristiansson, Chiara Batini, Tineka Blake, Marco Brumat, Joris Deelen, Pekka Jousilahti, Marty Larson, Benjamin Lehne, Peter J Munson, Priyanka Nandakumar, Tri Quang Nguyen, Alison Pattie, Meixia Ren, Harriette Riese, Yasaman Saba, Simon Thom, David Conen, Anne-Claire Vergnaud, Yong-Mei Liu, Francesco Cucca, Claudia Langenberg, David Mosen-Ansorena, Georgios Ntritsos, Niki Dimou, Evan Tzanis, Kelly Cho, Raymond Noordam, Maciej Tomaszewski, Raha Pazoki, J. Michael Gaziano, Philip S Tsao, Reedik Mägi, Praveen Surendran, Renée de Mutsert, Guillaume Paré, Ivana Kolcic, Chrysovalanto Mamasoula, Elin Org, Adriana M. Hung, Borbala Mifsud, Marina Evangelou, Jacklyn Nikole Hellwege, Ayush Giri, Ruifang Li-Gao, Christopher Oldmeadow, Nabi Shah, Niek Verweij, Cristina Menni, Ganesh Chauhan, Marina Ciullo, Massimiliano Cocca, Martin H de Borst, Roberto Elosua, Giorgia Girotto, Bernard Keavney, Anubha Mahajan, Teresa Nutile, Christophe Tzourio, Caroline Hayward, Lorenz Risch, Philippe Amouyel, Daniela Ruggiero, Sarah E Harris, Muralidharan Sargurupremraj, Lili Milani, Vilmantas Giedraitis, Albert V. Smith, Andrew D Morris, Andrew P Morris, Teresa Ferreira
- 2018-02-19Liang Guo, Emanuel Harari, Jeanette Erdmann, Alanna Morrison, Eric Boerwinkle, Robert Kutys, Frank D Kolodgie, Aloke V Finn, Renu Virmani, Hiroyuki Jinnouchi, Matthew D Kutyna, Sho Torii, Fumiyuki Otsuka, Vinit Karmali, Rohini Polavarapu, Hirokuni Akahori, Hiroyoshi Mori, Anuj Gupta, Ryan E Braumann, Michael J Lipinski, Mariem A Sawan, Dan E Arking
- 2018-02-13André Uitterlinden, Mathilde Boissel, Nana Matoba, Stefan Weiss, Mickaël Canouil, Xu Chen, Salman M Tajuddin, Brian E Cade, Ilaria Gandin, Massimiliano Cocca, Sami Heikkinen, Tibor V. Varga, Tamar Sofer, Bruna Gigante, Claude Bouchard, Lili Milani, Jennifer A Smith, Alanna Morrison, Marcus Dörr, Albert V. Smith, Patrik K E Magnusson, Mark Caulfield, Paul W Franks, Mika Kähönen, Oscar H Franco, Ian Deary, Kaare Christensen, Francis Collins, Jerome I Rotter, Tuomas O. Kilpeläinen, Jost B Jonas, Andres Metspalu, Maris Alver, Tõnu Esko, Ulf de Faire, Christopher P Nelson, Claudia Langenberg, Paul Elliott, Terho Lehtimäki, Rajkumar Dorajoo, Ching-Ti Liu, Philippe Froguel, Lynne E Wagenknecht, Tamara B. Harris, Lisa de las Fuentes, Nilesh Samani, Yize Li, Xiaofeng Zhu, Igor Rudan, Evangelos Evangelou, Michael Boehnke, Anne U Jackson, Ruth J. Loos, Erwin Böttinger, Cornelia M. van Duijn, Susan Redline, Sandosh Padmanabhan, Nicholas J. Wareham, Stephen B Kritchevsky, Eric Boerwinkle, Vilmundur Gudnason, Markku Laakso, Sudha Seshadri, Antonietta Robino, Karin Leander, Frida Renström, Rob M. van Dam, Lenore J Launer, Alan B. Zonderman, Tin Aung, Yongmei Liu, Charles Rotimi, Charles Kooperberg, Xiao-Ou Shu, Albert Hofman, Jianjun Liu, Konstantin Strauch, Annette Peters, Johanna Kuusisto, Laura J. Bierut, Woon-Puay Koh, Albertine J Oldehinkel, Tuomo Rankinen, Bruce M. Psaty, Cora E Lewis, Barbara V Howard, Myriam Fornage, Thomas H Mosley, Sharon L R Kardia, Donna K Arnett, Marguerite R Irvin, Michael A Province, Steven C Hunt, Paul Ridker, Kari E North, Nora Franceschini, Olli Raitakari, Mary Feitosa, Daniel I Chasman, Patricia B Munroe, Lynda M Rose, Michele K. Evans, Dina Vojinovic, Ganesh Chauhan, Anne E Justice, Marie Loh, Anuj Goel, Raymond Noordam, Jirong Long, Nancy Pedersen, Alison D Murray, Nita G. Forouhi, Paolo Gasparini, Joel D. Kaufman, Ching-Yu Cheng, E. Shyong Tai, Daniel Levy, Jaspal Kooner, Kent D Taylor, Jill M. Norris, Carl D. Langefeld, Barry Freedman, Donald W Bowden, Nicholette D Palmer, Jasmin Divers, Lawrence F Bielak, Patricia A Peyser, Lisa R Yanek, Dennis O Mook-Kanamori, James Scott, Anne B. Newman, Traci M Bartz, L. Adrienne Cupples, Alisa Manning, Jennifer A. Brody, R. Graham Barr, Hua Tang, Harold Snieder, Yii-Der Ida Chen, José Eduardo Krieger, Michiaki Kubo, Amy R Bentley, Bamidele O Tayo, Sarah E Harris, John M Starr, Kurt K Lohman, Helen R Warren, Robert A Scott, Peter J. van der Most, Archie I Campbell, Jessica D. Faul, Heikki A. Koistinen, James S. Pankow, Ozren Polašek, Treva K. Rice, Peter S Sever, David R Weir, Xiuqing Guo, Jingmin Liu, Mario Sims, Aravinda Chakravarti, Georg B Ehret, Yoichiro Kamatani, Adesola Ogunniyi, Karen Schwander, Wayne Huey-Herng Sheu, Wen-Jane Lee, Stella Aslibekyan, Roby Joehanes, Aldi Kraja, Yanhua Zhou, Tamuno Alfred, W James Gauderman, Yucheng Jia, Ioanna Ntalla, Xueling Sim, Solomon K Musani, Marzyeh Amini, Jin Fang Chai, Franco Giulianini, Andrea R V R Horimoto, Fang-Chi Hsu, Brigitte Kühnel, Rainer Rauramaa, Fumihiko Takeuchi, Erin Ware, Wanqing Wen, Najaf Amin, Renée de Mutsert, Janaka de Silva, Yechiel Friedlander, Kiang Liu, Reedik Mägi, Anubha Mahajan, Mike A Nalls, Melanie Waldenberger, Jian-Min Yuan, Terrence E Forrester, Christian Gieger, Norihiro Kato, Cathy Laurie, Tanika N Kelly, Caroline Hayward, Kenneth M Rice, Thomas W Winkler, Chiea Chuen Khor, Mary K Wojczynski, Hugh Christian Watkins, Wei Zheng, Anuradhani Kasturiratne, Keng-Hung Lin, Saima Afaq, Dan E Arking, Peter S Braund, Ulrich Broeckel, COGENT-Kidney Consortium, Stephanie Debette, Saskia P. Hagenaars, Makoto Hirata, Tomohiro Katsuya, Nicola D Kerrison, Benjamin Lehne, LifeLines Cohort Study, Sing-Hui Lim, Shiow-Lin Pan, Yeheng Liu, Yukihide Momozawa, Ubaydah Nasri, Charumathi Sabanayagam, Kevin Sandow, Yik-Ying Teo, Yih Chung Tham, Wen Bin Wei, Martin Farrall, Bernardo Lessa Horta, Kae-Woei Liang, Ananda Rajitha Wickremasinghe, GIANT Consortium, Fernando P Hartwig, Peter J Munson, Richard S. Cooper, Alena Stančáková, William K Scott, Andrew P Morris
- 2018-04-01Chao-Qiang Lai, Cassianne Robinson-Cohen, Katherine L. Tucker, Joshua C Bis, Struan F.A. Grant, Ruth J. Loos, Josée Dupuis, Thomas J. Wang, Pamela L. Lutsey, Jerome I Rotter, Jill M. Norris, Carl D. Langefeld, Barry Freedman, Donald W Bowden, Nicholette D Palmer, Jasmin Divers, Lynne E Wagenknecht, James G. Wilson, Julie T Ziegler, Babette S Zemel, James S. Pankow, Erwin P Bottinger, Tamara B. Harris, Stephen B Kritchevsky, Bruce M. Psaty, James B. Meigs, Solomon K Musani, Dan E Arking, Jaeyoung Hong, Mike A Nalls, Eric Boerwinkle, Denise Houston, José María Ordovás, Ian H de Boer, Erin D. Michos
- 2018-05-29Caroline Hayward, M. Arfan Ikram, Jari Lahti, Derek W. Morris, Jennifer A Smith, Sven J van der Lee, Margaret J. Wright, Ole A. Andreassen, John Attia, Evangelos Evangelou, Peter K Joshi, Astri J. Lundervold, Leo-Pekka Lyytikäinen, Anna C. Need, Russell A. Poldrack, Perminder Sachdev, Jaakko Kaprio, Qiong Yang, Michael Gill, Narelle Hansell, Neil Pendleton, Igor Rudan, James F. Wilson, Andrew McIntosh, Teemu Palviainen, Eero Vuoksimaa, Matthias Schmid, Albert V. Smith, Katri Räikkönen-Talvitie, Michelle Luciano, Simon R Cox, Sara Hägg, Mika Kähönen, Ian Deary, Alfredo Ramirez, Saskia P. Hagenaars, Arno Villringer, Jerome I Rotter, Riccardo E Marioni, Julian N. Trollor, Daniel R. Weinberger, Ida Karlsson, Muralidharan Sargurupremraj, Ari V Ahola-Olli, Paul Elliott, Terho Lehtimäki, Claudia L Satizabal, Srdjan Djurovic, Christopher Oldmeadow, Catharine R Gale, Tamara B. Harris, Ingrid Melle, Kjetil Sundet, Chloe Fawns-Ritchie, Aarno Palotie, Eric Boerwinkle, Vilmundur Gudnason, Stella Trompet, Sudha Seshadri, Ivar Reinvang, Anders M. Dale, Robert Karlsson, Lenore J Launer, Eliza Congdon, Stella Giakoumaki, Edythe D. London, Henry Brodaty, Gerardo Heiss, Grant W. Montgomery, Ulman Lindenberger, Anu Loukola, Danielle M. Dick, Ina Giegling, Dan Rujescu, Steffi G. Riedel-Heller, Bruce M. Psaty, Anbupalam Thalamuthu, Thomas H Mosley, Sharon L R Kardia, David S Knopman, Rebecca Gottesman, Joshua C Bis, Tyrone Cannon, Emily Drabant Conley, Olli Raitakari, Jin Yu, Veronique Vitart, Elizabeth T Cirulli, Ioanna Tzoulaki, Tobias Luck, Nancy Pedersen, Antony Payton, Alison D Murray, Christophe Tzourio, Lars Nyberg, Philip L De Jager, Kent D Taylor, Luca Kleineidam, Eline Slagboom, J Wouter Jukema, David J Stott, Katherine E Burdick, Dave Liewald, David C. Glahn, William S. Kremen, Johan G. Eriksson, Harry Campbell, Thomas Espeseth, Vidar M Steen, Nick Martin, Nathan A Gillespie, David J. Porteous, Sarah E Harris, Ozren Polašek, Scott D Gordon, Jessica D. Faul, Nelson A. Freimer, Annette M Hartmann, André Uitterlinden, Hieab H.H. Adams, Dan E Arking, Gary J. Donohoe, Matthew C Keller, John M Starr, David R Weir, Erin Ware, Elizabeth Holliday, Mohammad Kamran Ikram, Marisa Koini, Katja Petrovic, Lars Bertram, Max Lam, Joey W. Trampush, Stuart J. Ritchie, Judith A Okely, Catriona L K Barnes, Andrea Christoforou, Pamela DeRosse, Sudheer Giddaluru, Daniel E. Gustavson, Edith Hofer, Markus Leber, Karen A. Mather, Raha Pazoki, Chandra A Reynolds, Markus Scholz, Natalie Terzikhan, Najaf Amin, Amelia A. Assareh, Deborah Attix, Dimitrios G Avramopoulos, Anne C Böhmer, Janie Corley, Abbas Dehghan, Alex Hatzimanolis, Nicole A Kochan, Bettina Konte, John B Kwok, Stephanie Le Hellard, Raymond Noordam, William Ollier, Goran Papenberg, Alison Pattie, Panos Roussos, Suvi Rovio, Yasaman Saba, Fred W Sabb, Matthew A Scult, Jeannette Simino, Nikolaos Smyrnis, Aicha Soumaré, Richard E Straub, Adele M Taylor, Aristotle Voineskos, Leonie Weinhold, K. Hoyan Wen, Robert M Bilder, Panos Bitsios, Ornit Chiba-Falek, Aiden Corvin, Stephanie Debette, Annette L Fitzpatrick, Jan Bressler, Oscar L Lopez, Nicola J. Armstrong, Shu-Chen Li, Michael Wagner, Rodney Scott, Cornelia M. van Duijn, B Gwen Windham, Peter W. Schofield
- 2018-06-21Jim van Os, José Guzman-Parra, Nuria Lanzagorta, Chaim Huyser, Till F.M. Andlauer, F. Yesim Demirci, Margarita Rivera, Yulia Worbe, Fermin Mayoral, Alexander Viktorin, Sara Pulit, Catalina Betancur, Andrew W Bergen, Eske M Derks, Jakob Grove, Thomas F. Hansen, Kevin Morgan, Jacqueline French, Tobias Kurth, Eco de Geus, Rainer Malik, Laramie Duncan, Karen Oliver, Priit Palta, Verneri Anttila, Juho Wedenoja, Giorgio B Boncoraglio, Valentina Escott-Price, Mari Anneli Kaunisto, Anna Keski-Rahkonen, Vincent N Thijs, Bru Cormand, Peter R Schofield, Christos Pantelis, Barbara Franke, Klaus-Peter Lesch, Hon-Cheong So, Stéphane Jamain, Helena Paula Brentani, Marion Leboyer, Philippe Amouyel, Claudia B. Catarino, Rick Jansen, Guy A. Rouleau, Frederico Duque, Morten Mattingsdal, Samuel Kuperman, Dan J. Stein, Raquel Rabionet, Chris Cotsapas, Konstantinos Tziouvas, Christopher D. Whelan, Richard Delorme, Dale R Nyholt, David Curtis, Bradley T Webb, Brenda Penninx, Bendik S. Winsvold, Cathy L. Barr, Sven Sandin, Gustavo Turecki, Jerome I Rotter, Andrew McIntosh, Geraldine Dawson, Damiaan Denys, Dongmei Yu, Andres Metspalu, Veikko Salomaa, Josep Antoni Ramos-Quiroga, Ian B Hickie, Ted Reichborn-Kjennerud, Caroline Ran, Ingrid Scheffer, James Walters, Stephen W. Scherer, Edwin H Cook, Bennett L Leventhal, Cathie Sudlow, Terho Lehtimäki, Tobias Banaschewski, Cynthia M. Bulik, Costin Leu, Christie Burton, Sarah Cohen-Woods, Denise Harold, Christel M Middeldorp, Martin Rossor, Jolanta Lissowska, Harald Hampel, Igor Nenadic, Martijn Figee, Stefan Johansson, Kang Sim, Thomas Gasser, John-Anker Zwart, Franziska Degenhardt, Ingrid Melle, Monica Forzan, Johannes Kornhuber, Lars Alfredsson, Jaakko Kaprio, Samuel Berkovic, Christiane Reitz, Ekaterina Rogaeva, Danielle Posthuma, Aarno Palotie, Murray J Cairns, Peter Henry St George-Hyslop, Jan Haavik, Michael S. Okun, Astri J. Lundervold, Thomas Werge, Ole A. Andreassen, Sudha Seshadri, Marcella Rietschel, David J. Porteous, Peter Heutink, Rita Guerreiro, Mina Ryten, Dorret Boomsma, Bradley Hyman, Beate Herpertz-Dahlmann, Kenneth Kendler, Marta Ribasés, Mark Joseph Daly, Magda N. Tsolaki, Martin Dichgans, Jonathan Rosand, Stefan Ehrlich, Aribert Rothenberger, Walter A. Kukull, Michelle K Lupton, Leonid Padyukov, Ammar Al-Chalabi, Grant W. Montgomery, Thomas G Beach, Gisela M Terwindt, Markus Schürks, Jouke-Jan Hottenga, Michel Ferrari, Peter M. Rothwell, Danielle M. Dick, Wiepke Cahn, Jouko Lönnqvist, Bertram Müller-Myhsok, Didier Hannequin, Siow Ann Chong, Steffi G. Riedel-Heller, Julie E. Buring, Joshua C Bis, Daniel I Chasman, Lynn DeLisi, Jes Olesen, Daniel Geschwind, Manu Sharma, Raymond K Walters, Jose Bras, Padhraig Gormley, Stephan Ripke, Vincent Chouraki, Alison Goate, Lindsay A. Farrer, Jeffrey Kaye, Joseph Quinn, Andrew J. Saykin, Joshua A. Sonnen, Robert A. Stern, Vivianna M Van Deerlin, David C. Rubinsztein, Markus M Nöthen, Brian Lawlor, Agustín Ruíz, Alexa Beiser, Sven J van der Lee, Philip L De Jager, Carlos Cruchaga, Lannie Ligthart, Hieab H.H. Adams, Eija Hämäläinen, Hailiang Huang, Cynthia Sandor, Caleb Webber, Patricia Pozo-Rosich, Christian Kubisch, Andrea Carmine Belin, Arn van den Maagdenberg, Andreja Avbersek, Helle Hjalgrim, Reetta Kälviäinen, Dick Lindhout, Mark McCormack, Rikke S Møller, Braxton D. Mitchell, Laura M Huckins, Samuli Ripatti, Katherine A Halmi, Jonna Kuntsi, Claiton H D Bau, Ellen M. Wijsman, Sena Karachanak-Yankova, Tracey L Petryshen, Elisabeth Stögmann, Jordan W Smoller, Patrick F Sullivan, Benjamin M. Neale, Cathryn Lewis, Naomi R. Wray, Stephen Faraone, Hakon Hakonarson, Carol A Mathews, Benedicto Crespo-Facorro, C. Robert Cloninger, Gerome Breen, Susanne Schoch, Pamela Sklar, Thomas Espeseth, Vidar M Steen, Stefan Schreiber, Maria C Rosario, Michael Bauer, Piotr M Czerski, James I Hudson, Patrick Cossette, Anu Raevuori, James Edward Mitchell, Guido J Falcone, Rita M. Cantor, John L Waddington, Daniel H. Lowenstein, Douglas Blackwood, Michele T Pato, Filip Rybakowski, Scott D Gordon, Nick Martin, Sietske G Helder, Unna N Danner, Annemarie A van Elburg, Walter H Kaye, Sarah E. Medland, Eli A Stahl, Andreas J Forstner, Gary J. Donohoe, Alkes Price, Pablo V Gejman, Derek W. Morris, Thomas G. Schulze, Nancy G. Buccola, Jubao Duan, Nelson A. Freimer, Lieuwe de Haan, Peter Holmans, Digby Quested, Alan R. Sanders, Panos Roussos, Brendan Bulik-Sullivan, Katrin Männik, Harald Aschauer, Bobby Koeleman, James J. Crowley, James B Potash, Elliot S Gershon, Peter P Zandi, Michele L Pergadia, Brion S. Maher, Johannes H Smit, Janice M Fullerton, Phil H Lee, Per Hoffmann, Astrid M. Vicente, Cristina Sànchez-Mora, Robert D Oades, Jan Buitelaar, Alysa E Doyle, Christine M Freitag, Stephanie H Witt, Anders D. Børglum, Sandra K Loo, James J McGough, Sabine M Klauck, Shrikant M Mane, Jeremy R Parr, Thomas H Wassink, Dan E Arking, Sarah E Bergen, Anna Maaser-Hecker, Sascha B Fischer, Céline S Reinbold, Philip B. Mitchell, Donald J. MacIntyre, Victor I Reus, Fernando S Goes, Timothy G. Dinan, Nicholas W. Wood, Nick Craddock, Matthias Nauck, Marcos Madruga-Garrido, Athanasios Maras, Pablo Mir, Kerstin J Plessen, Veit Roessner, Frank Visscher, Roel Ophoff, Adebayo Anjorin, Claire Churchhouse, Aiden Corvin, M. Ilyas Kamboh, Lisa J Barnes, Matthew J Huentelman, James B Leverenz, Wayne W Poon, Lon S Schneider, Linda J Van Eldik, Nick C. Fox, Kin Y Mok, Mercè Boada, J Raphael Gibbs, Peter Passmore, Benjamin Grenier-Boley, Giancarlo Russo, Yoichiro Kamatani, Petroula Proitsi, Simon Mead, Stefan Herms, Jean-François Deleuze, Hugh S Markus, Tobias M Freilinger, Ville Artto, Alfons Macaya, Elizabeth Holliday, Steve Bevan, John Attia, Thomas W K Battey, Christina E Kourkoulis, Joana Pera, Miriam R Raffeld, Kyle Kai-How Farh, Ester Cuenca-Leon, Nicholas A Furlotte, Salli Vepsäläinen, Mitja Kurki, Nikolaos A. Patsopoulos, Elizabeth Loehrer, Jeremiah M Scharf, Michael Strober, Sara E. Trace, Manuel Mattheisen, Erin L Heinzen, Dennis Dlugos, Anthony Marson, Peter De Jonghe, Sanjay M Sisodiya, Holger Lerche, David M Hougaard, Tetyana Zayats, Sibylle G Schwab, Markus Leber, Pieter J Hoekstra, Joanna Twarowska-Hauser, Jana Strohmaier, Sven Cichon, Thomas W Mühleisen, Fabian Streit, Kieran Murphy, Frans A. Henskens, Regina Regan, Colm Mcdonald, Pat Levitt, Dalila Pinto, Jennifer Crosbie, Hilary K Finucane, Tracy M Air, Erin C Dunn, Robert A Schoevers, Alexandra Schosser, Bernhard Baune, Georg Homuth, Jens R Wendland, Irwin D Waldman, Elise B Robinson, Gregory L. Hanna, Aartjan T F Beekman, Danielle C Cath, Gudrun Wagner, Andreas Karwautz, Andrey V Khrunin, Andrew McQuillin, Cornelia Illmann, Matthew E Hirschtritt, Christine Lochner, Gerald Nestadt, Paul Nestadt, Palmiero Monteleone, Hartmut Göbel, Andreas Reif, Abraham Reichenberg, Grant Sinnamon, Kenneth M Rice, Daniele Cusi, Carmel M Loughland, Martin Schalling, Gwyneth C M Zai, Mythily Subramaniam, Gholson J Lyon, Alejandro Arias-Vásquez, Russell Schachar, Astrid Dempfle, Elena Bacchelli, Agatino Battaglia, Elena Maestrini, Huw R Morris, Allan Levey, Jacob A S Vorstman, Irene A Malaty, Sabrina M. Darrow, Marco A Grados, Erica Greenberg, Alden Y Huang, Peristera Paschou, Paul Sandor, Fotis Tsetsos, Amaia Hervás, Kate Langley
- 2018-06-18Thomas W Winkler, Archie I Campbell, Tibor V. Varga, Erin Ware, Evangelos Evangelou, Sami Heikkinen, Andres Metspalu, Jost B Jonas, Mathilde Boissel, Nana Matoba, Yanick P Hagemeijer, Salman M Tajuddin, Xu Chen, Tamar Sofer, Claude Bouchard, Jennifer A Smith, Tuomas O. Kilpeläinen, Albert V. Smith, Mika Kähönen, Oscar H Franco, Ian Deary, Kaare Christensen, Xuan Deng, Ilaria Gandin, Mohsen Ghanbari, Rob M. van Dam, Karen L Mohlke, Jerome I Rotter, Maris Alver, Tõnu Esko, Lili Milani, Christopher P Nelson, Claudia Langenberg, Paul Elliott, Terho Lehtimäki, Rajkumar Dorajoo, Philippe Froguel, Lynne E Wagenknecht, Tamara B. Harris, Lisa de las Fuentes, Nilesh Samani, Göran Hallmans, Yize Li, Mickaël Canouil, Xiaofeng Zhu, Michael Boehnke, Anne U Jackson, Cornelia M. van Duijn, Sandosh Padmanabhan, Nicholas J. Wareham, Stephen B Kritchevsky, Eric Boerwinkle, Vilmundur Gudnason, Markku Laakso, Antonietta Robino, Heather M Stringham, Karin Leander, Patrik K E Magnusson, Lenore J Launer, Alan B. Zonderman, Tin Aung, Yongmei Liu, Qiuyin Cai, Charles Rotimi, Charles Kooperberg, Xiao-Ou Shu, Konstantin Strauch, Annette Peters, Johanna Kuusisto, Zoltán Kutalik, Peter Vollenweider, Woon-Puay Koh, Rico Rueedi, Albertine J Oldehinkel, Tuomo Rankinen, Bruce M. Psaty, Cora E Lewis, Barbara V Howard, Sharon L R Kardia, Myriam Fornage, Ingrid B Borecki, Michael A Province, Paul Ridker, Adolfo Correa, Nora Franceschini, Olli Raitakari, Mary Feitosa, Daniel I Chasman, Patricia B Munroe, Lynda M Rose, Michele K. Evans, Brenda Penninx, Jaspal Kooner, Kent D Taylor, Jill M. Norris, Carl D. Langefeld, Barry Freedman, Donald W Bowden, Nicholette D Palmer, Jasmin Divers, Lawrence F Bielak, Patricia A Peyser, Lisa R Yanek, Dennis O Mook-Kanamori, James Scott, Traci M Bartz, L. Adrienne Cupples, Alisa Manning, Nancy Pedersen, Hua Tang, Yuri Milaneschi, Harold Snieder, Yii-Der Ida Chen, Michiaki Kubo, Kenneth M Rice, Kurt K Lohman, Chiea Chuen Khor, Mary K Wojczynski, Hugh Christian Watkins, Wei Zheng, Amy R Bentley, Fernando P Hartwig, Sarah E Harris, Ilja M Nolte, M. Abdullah Said, Robert A Scott, Bamidele O Tayo, Peter J. van der Most, Helen R Warren, Georg B Ehret, Jessica D. Faul, Nita G. Forouhi, Terrence E Forrester, M. Arfan Ikram, Timo A. Lakka, Peter S Sever, John M Starr, André Uitterlinden, Paul W Franks, Cathy Laurie, Ozren Polašek, David J. Porteous, David R Weir, Bernardo L Horta, Tanika N Kelly, E. Shyong Tai, Alanna Morrison, Mark Caulfield, Xiuqing Guo, Leslie J Raffel, Mario Sims, Aldi Kraja, Gregory L Burke, Jingzhong Ding, Fang-Chi Hsu, Solomon K Musani, Anuradhani Kasturiratne, Saima Afaq, Dan E Arking, Ulrich Broeckel, Saskia P. Hagenaars, Makoto Hirata, Tomohiro Katsuya, Benjamin Lehne, LifeLines Cohort Study, Shiow-Lin Pan, Yukihide Momozawa, Yik-Ying Teo, Yih Chung Tham, Wen Bin Wei, Martin Farrall, Ananda Rajitha Wickremasinghe, Mike A Nalls, Kathryn Roll, Ioanna Ntalla, Xueling Sim, Dina Vojinovic, Karen Schwander, Andrea R V R Horimoto, Jin Fang Chai, Brigitte Kühnel, Federica Laguzzi, Fumihiko Takeuchi, Wanqing Wen, Najaf Amin, Marzyeh Amini, Marco Brumat, Aravinda Chakravarti, Charumathi Sabanayagam, Renée de Mutsert, Janaka de Silva, Ruben N Eppinga, Yechiel Friedlander, Jingmin Liu, Marie Loh, Reedik Mägi, Nona Sotoodehnia, Neil R Poulter, Frits Rosendaal, Stephen Sidney, Melanie Waldenberger, Jian-Min Yuan, Christian Gieger, Yoichiro Kamatani, Norihiro Kato, Rainer Rauramaa, W James Gauderman, Caroline Hayward, Stephan B Felix, Tom Perls, Raymond Noordam, InterAct Consortium, Alena Stančáková, William K Scott
- 2018-06-11Carolina Roselli, Mark D Chaffin, Gustav Ahlberg, Peter Almgren, Alvaro Alonso, John Barnard, Emelia J. Benjamin, Nathan A Bihlmeyer, Joshua C Bis, Jennifer Body, Archie I Campbell, Ingrid Christophersen, Martin Dichgans, Marcus Dörr, Elton Dudink, Tõnu Esko, Oscar H Franco, Stefan Gustafsson, Caroline Hayward, Jennifer E Huffman, J Wouter Jukema, Mika Kähönen, Yoichiro Kamatani, Sekar Kathiresan, Maryam Kavousi, Paulus Kirchhof, Marcus E Kleber, José Eduardo Krieger, Man Li, Honghuang Lin, Cecilia Lindgren, Barry London, Ruth J. Loos, Leo-Pekka Lyytikäinen, Patrik K E Magnusson, Anubha Mahajan, Martina Müller-Nurasyid, Sandosh Padmanabhan, Guillaume Paré, Joanna Pera, Sara Pulit, Lena Refsgaard, Marta Ribasés, Michiel Rienstra, Lorenz Risch, Stuart A Scott, Ilkka Seppälä, Joylene E Siland, Juha Sinisalo, Albert V. Smith, Blair H. Smith, Jonathan D Smith, Elsayed Z. Soliman, Jesper Hastrup Svendsen, Toshihiro Tanaka, Alexander Teumer, Nathan R Tucker, Pim van der Harst, David R Van Wagoner, Niek Verweij, Uwe Völker, Bob Weijs, Stefan Weiss, Kerri L Wiggins, Steven A Lubitz, Kathryn L. Lunetta, Patrick T Ellinor, Isabelle C Van Gelder, Paul Ridker, Renee M. Johnson, Andrea Natale, Daniel I Chasman, Vilmundur Gudnason, Kjell Nikus, Agnieszka Słowik, Albert Hofman, Marju Orho-Melander, Olle Melander, Jerome I Rotter, Kent D Taylor, André Uitterlinden, Stella Trompet, Traci M Bartz, Joshua C. Denny, Renate B. Schnabel, Rozenn N Lemaitre, Nancy Pedersen, Harry J. G. M. Crijns, Tanja Zeller, Stacey Knight, Scott M Damrauer, Michael A Rosenberg, Christopher D Anderson, Hong Euy Lim, Jussi A Hernesniemi, Raymond Noordam, Lin Y Chen, Paul Huang, Samuel C. Dudley, Jari Laurikka, Eue-Keun Choi, Gregory M Marcus, Yii-Der Ida Chen, Dan Roden, Michiaki Kubo, Daniel Rader, Bruce M. Psaty, Tamara B. Harris, David J. Porteous, Quinn Stanton Wells, Nona Sotoodehnia, Dan E Arking, Peter W Macfarlane, Jan Gustav Smith, Moritz F Sinner, Kenneth B Margulies, Stephan B Felix, Bruno H Stricker, Thomas P Cappola, Peter E Weeke, Erwin P Bottinger, Xiuqing Guo, Eric Boerwinkle, Seung-Hoan Choi, Mina K. Chung, Dawood Darbar, Namrata Gupta, Bastiaan Geelhoed, Siew-Kee Low, Maartje N Niemeijer, Andrea R V R Horimoto, Stefanie Aeschbacher, Svati H Shah, Albert Y Sun, Alfredo José Mansur, Jorge E Wong-Paz, Roopinder Kaur Sandhu, Natalia Rost, Lynne J Hocking, David Conen, Marja-Liisa Lokki, Stefan Kääb, Rainer Malik, Lars Lind, Thorsten Kessler, Lingyao Zeng, Susan R Heckbert, Diane Fatkin, Sanghamitra Mohanty, Raji P Grewal, Daniel Woo, Krishna G Aragam, Heather L Bloom, Rebecca Gutmann, Alaa A Shalaby, Raul Weiss, Arnljot Tveit, Jay Montgomery, Zachary T Yoneda, Hugh Calkins, Nada Esa, Lauren Margolin, Morten Salling Olesen, Kahraman Tanriverdi, Terho Lehtimäki, Christine M. Albert, David D McManus, Bradford Burke Worrall, Andrew P Morris
- 2018-05-01Honghuang Lin, Ching-Ti Liu, Joshua C Bis, Sara Pulit, Emelia J. Benjamin, Thomas Lumley, Jerome I Rotter, L. Adrienne Cupples, Jennifer A. Brody, Christopher J O'Donnell, Steven A Lubitz, Patrick T Ellinor, Donna Muzny, Jared W Magnani, Moritz F Sinner, Mina K. Chung, Dan E Arking, David R Van Wagoner, Susan R Heckbert, Rebecca D. Jackson, Stephen S Rich, Kenneth B Margulies, Thomas P Cappola, Alanna Morrison, Jonathan D Smith, Bruce M. Psaty, Peter J Mohler, Nona Sotoodehnia, Elena V Dolmatova, William J Hucker, Gus J Vlahakes, Vincenzo Macrì, Eric Boerwinkle
Date
Title
Authors
Human - wd:Q88923917